Żółta plamka leczenie – co to jest

Żółta plamka oka jest to zwyrodnienie związane z wiekiem. Z reguły AMD jak zwą tą chorobę rozwija się najpierw w jednym oku. W takim przypadku drugie oko przyjmuje funkcje pierwszego w związku z czym nie zauważamy, że nasz wzrok się pogorszył.
Zwiększone ryzyko wystąpienia tej choroby mają osoby, które nałogowo palą papierosy, często się opalają i nieodpowiednio chronią oczy przed działaniem na nie promieni słonecznych.

Objawy

Plamka zółta znajduje się znajduje się w centralnej części siatkówki czyli w miejscu, w którym koncentrują się bodźce wzrokowe. Jest ona niewielka, ale stanowi największe skupisko komórek światłoczułych. Odpowiada ona za ostrość naszego widzenia, dostrzeganie i rozpoznawanie barw.
Kiedy plamka żółta przestaje funkcjonować tak, jak powinna coraz trudniej jest nam czytać czy pisać, ponieważ obraz i litery się rozmazują. Kiedy choroba przechodzi w swoje zaawansowane stadium dochodzi do funkcjonalnej ślepoty.

Żółta plamka rodzaje

Żółta plamka leczenie nie jest proste, poeniważ AMD nie da się wyleczyć. Udaje się także poprawić znacząco ostrość widzenia, ale niestety nie na zawsze jedynie na jakiś czas.
Postaci suchej ( mniej groźnej) się nie leczy. Zaleca się jedynie zdrowszy tryb życia i przyjmowania preparatów, które zawierają luteinę i witaminy. Hamują one rozwój choroby a w niektórych przypadkach jakie odnotowali lekarze poprawiają nawet ostrość obrazu jaki widzi chory pacjent. Co do wyboru takich preparatów najlepiej poradzić się okulisty, gdyż nie każde działają tak samo skutecznie.
Jeżeli chodzi o postać mokrą, która jest o wiele gorsza i bardziej niebezpieczna podaje się preparaty Anty- VEGF, które wstrzykuje się do ciała szklistego w gałce ocznej czyli po prostu do oka. Jest to grupa leków, które wyniszczają powstałe patologiczne naczynia krwionośne. Powodują one także wchłanianie się wysięków i wylewów. Leczenie to nie jest jednak trwałe, a choroba powraca. Powyższy tekst ma na celu przybliżyć tematyke związaną z żółta plamka leczenie.