Zaćma operacja – leczenie jak z płatka

Jeżeli słowa „zaćma operacja” u kogokolwiek powodują dreszcze, niech się uspokoi: operacja jest komfortowa, pacjent natychmiast odzyskuje wzrok, a wypis ze szpitala może nastąpić po kilku godzinach. Wszystko dzięki metodom, jakimi leczy się to schorzenie. Jeśli chcesz je poznać, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Na czym polega operacja zaćmy?

Operacja zaćmy polega na chirurgicznym usunięciu zmętniałej soczewki z oka i wszczepieniu miękkiej, sztucznej, która zastępuje tę „zużytą”. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym; na bieżąco reguluje się poprawność umiejscowienia soczewki, a pacjent natychmiast odzyskuje możliwość widzenia. Początkowo musi nosić kompres nasączony płynami (zależnie od zaleceń 1-2 tygodnie), a później może go zdjąć i cieszyć się wzrokiem. Zaćma operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym,. Dyskomfortem może być świadomość „grzebania” w oku, jednak żadnych innych odczuć pacjent nie doznaje. Może się zdarzyć, że płyn, którym oko jest przepłukiwane, spłynie po policzku, we włosy czy po szyi, jednak jest to nieważna niedogodność.

Bezpieczna i komfortowa operacja

Zasadą jest, że operacji zaćmy nie przeprowadza się jednocześnie na obu gałkach ocznych nawet wtedy, jeśli pacjent nie widzi na żadne oko. Najpierw operuje się jedno oko, a po jakimś czasie – drugie. Chociaż operacja zaćmy jest bezpieczna i komfortowa, to jednak zawsze istnieje ryzyko niepowodzenia. Jeśli w przypadku jednego oka nie będzie komplikacji, można operować drugie bez obawy, że wydarzy się coś niepożądanego.
Osoby, które przeszły zaćma operacja, muszą pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach, które pozwolą używać nowych oczu jak najdłużej. Przede wszystkim ciemne okulary, dobrej jakości, to podstawa. Nie ma możliwości, by osoba po operacji zaćmy bez nich poruszała się w słoneczny dzień poza domem. Wszczepione soczewki mają bardzo wysoką liczbę dioptrii i skupiając światło wpadające do oka, mogą trwale uszkodzić siatkówkę. Trzeba pamiętać o przepisanych lekach; terminy wyznaczonych przez lekarza kontroli to taki sam obowiązek jak mierzenie ciśnienia – jest ono powiązane z zaćmą, więc musi być pod stałą kontrolą.