Zabiegi estetyczne na twarz – niepotrzebna ingerencja w urodę?

Zabiegi estetyczne na twarz stały się ostatnio bardzo popularne. Botoks, kwas hialuronowy lub też nici PDO – to początek długiej listy zabiegów, na które chętnie zgłaszają się Polki i Polacy. Jednak czy te zabiegi są potrzebne, a może to tylko niepotrzebna ingerencja w urodę?

W pogoni za ideałem…

W dzisiejszych czasach wygląd ma ogromne znaczenie. Wielu z nas stara się osiągnąć lub zachować szczupłą sylwetkę oraz zdrowy i piękny wygląd twarzy. Niektórzy chodzą na siłownię, inni przestrzegają skomponowanej dla nich diety, a jeszcze inni szukają pomocy u chirurga plastycznego. Niezależnie od wybranej drogi, każdemu zależy na jednym – chcą osiągnąć ideał, za którym gonią. Czy jednak zabiegi estetyczne to dobre rozwiązanie?

Medycyna estetyczna – niepotrzebna ingerencja w urodę

Medycyna estetyczna jest stosunkowo nowym działem medycyny. Mimo tego jest on niezwykle popularny oraz wywołuje wciąż wiele kontrowersji. Podział na osoby, które są zwolennikami zabiegów estetycznych i tych, którzy są przeciwko, jest widoczny nie tylko w na internetowych forach, ale też w mediach. Przeciwnicy medycyny estetycznej podkreślają, że są to niepotrzebne ingerencje w urodę, a efektów upływu czasu nie powinno się próbować zatrzymywać, bo jest to nienaturalne. W tym stwierdzeniu jest wiele prawdy, jednak istnieje też druga strona medalu. Zabiegi estetyczne, takie jak botoks lub wstrzykiwanie kwasu hialuronowego, powstały nie tylko po to, by odjąć paniom i panom lat, ale przede wszystkim po to, by każdy mógł czuć się komfortowo w swoim ciele. Jeśli ktoś nie jest zadowolony ze swojego wyglądu i traci pewność siebie ze względu na zmarszczki, to czemu by mu zabronić zapisać się na zabieg botoksu? Skoro wstrzyknięcie botuliny poprawi jego samopoczucie oraz komfort psychiczny, to czemu by się temu sprzeciwiać? Przecież najważniejsze jest to, by każdy z nas akceptował swoje ciało, a skoro zmarszczki lub opadające kąciki ust są przeszkodą, którą można poprawić zapisując się na zabieg, to rozumiem osoby, decydujące się na tego typu zabiegi estetyczne. W końcu są to dorosłe osoby, które potrafią podejmować w swoim imieniu decyzje i nikomu nie szkodzą zapisując się na botoks czy zabieg nici PDO. W końcu medycyna estetyczna jest dla ludzi i warto z niej korzystać. Warto jednak pamiętać o umiarze. W końcu, jak to mówi pewne polskie przysłowie, co za dużo to niezdrowo.