W jaki sposób można wdrożyć leczenie jaskry?

Jaskra jest chorobą, która często zostaje zdiagnozowana zbyt późno. Dzieje się tak dlatego, że jej objawy są niespecyficzne, co utrudnia rozpoznanie. Pacjenci zgłaszają się do lekarza wtedy gdy widzenie jest już bardzo ograniczone. W większości przypadków jaskra wykrywana jest przy okazji profilaktycznych badań okulistycznych. Czy jaskrę można skutecznie leczyć? Jakie metody leczenia wybrać?

Czy jaskrę da się wyleczyć?

Leczenie jaskry nie jest proste, współczesna medycyna nie zna leku, który rozprawiłby się z chorobą na dobre. Na dzień dzisiejszy nie jest możliwe jej całkowite wyleczenie, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne przeprowadzane regularnie. Wcześnie wykryta choroba pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia i zahamowanie jej postępu. Chorzy na jaskrę mają uszkodzony nerw wzrokowy, dlatego nie jest możliwe zupełne wyleczenie. Zdegenerowany nerw nie ulega regeneracji. Leczenie jaskry obejmuje farmakoterapię, laseroterapię i leczenie chirurgiczne.

Jak wygląda terapia?

Zazwyczaj terapię rozpoczyna się od leczenia farmakologicznego, a pozostałe metody stosuje się dopiero wtedy gdy leki zawiodą. Oczywiście są wyjątki – niektóre postaci jaskry kwalifikują się od razu po rozpoznaniu do leczenia operacyjnego, jednak nie jest to działanie rutynowe. Specjalne krople do oczu przepisuje się po przeprowadzeniu odpowiednich badań okulistycznych. Dobrze dobrane leki mogą w znacznym stopniu pomóc pacjentowi i zahamować rozwój choroby. Istnieje szansa, że pacjentowi pogorszy się wzrok tylko w nieznacznym stopniu, jednak warunkiem jest wczesne wykrycie problemu.

Jaskrze można zapobiegać

Oczywiście najlepiej zapobiegać chorobie, dlatego wskazane są częste wizyty w gabinecie okulisty. W celu rozpoznania jaskry lekarz przeprowadzi tomograficzną ocenę nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki, badania pola widzenia oraz bardzo ważne badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. To właśnie wysokie ciśnienie uszkadza nerwy wzrokowe, dlatego leczenie jaskry polega głównie na próbie jego obniżenia. W wielu przypadkach leczenie farmakologiczne jest skuteczne i poprawia komfort życia pacjenta.