Usunięcie zaćmy szansą na odzyskanie zdrowia

Zaćma jest chorobą, która nieleczona może doprowadzić do utraty wzroku. Do jej objawów zalicza się stopniowe pojawianie zmętnień na soczewce, utrudniających światłu dostęp do siatkówki. Pogarszająca się jakość widzenia wywołana tą chorobą często dotyczy osób w podeszłym wieku, choć może być to również dolegliwość wrodzona.

Usunięcie zaćmy – zabieg, który ratuje wzrok

Wielu chorych decyduje się na operacyjne usunięcie zaćmy. Jest to jedyny sposób pozbycia się tej dolegliwości. Operacja niegdyś polegała na całkowitym usunięciu uszkodzonej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną. Obecnie usuwa się na ogół przednią, zmętniałą część soczewki. Podczas zabiegu stosuje się tak zwaną emulsyfikację, czyli rozbijanie zmienionej przez chorobę soczewki, która następnie jest odsysana. Takie postępowanie pozwala zminimalizować ryzyko powikłań.
Z okulistycznego punktu widzenia najbardziej optymalne jest zastąpienie usuniętej soczewki wewnątrzgałkową sztuczną soczewką. Proces odbywa się przy pomocy iniektora, a nowa soczewka szybko przyjmuje odpowiedni kształt po wstrzyknięciu do pustej komory w oku.

Popularny zabieg

Zabieg medyczny usunięcia zaćmy należy do bardzo popularnych i obarczony jest stosunkowo niewielkim ryzykiem komplikacji. Całość procedury może zamknąć się nawet w czasie kilkunastu minut. Aby operacja była bezbolesna i komfortowa stosuje się znieczulenie miejscowe w postaci zakraplania operowanej gałki ocznej specjalnym środkiem. Jest to szczególnie ważne, gdyż choroba dotyczy często osób starszych, które cierpią także na inne dolegliwości i bardziej inwazyjne znieczulenie w ich przypadku mogłoby wiązać się z dużym zagrożeniem zdrowia lub nawet życia. Po zakończeniu zabiegu pacjenci mogą opuścić klinikę jeszcze tego samego dnia.
Pomimo, że zabieg zaliczany jest do bezpiecznych nie wykonuje się operacji obojga oczu jednocześnie.

A co po zabiegu?

Po zabiegu należy unikać przebywania w zakurzonych, czy zadymionych pomieszczeniach. Nie wskazane jest podejmowanie znacznego wysiłku fizycznego, oraz wykonywanie makijażu. Szczególna dbałość o oczy i stosowanie pooperacyjnych zaleceń powinny trwać do około miesiąca po tym, jak zostanie wykonane usunięcie zaćmy.