Stołowy savoir – vivre


Znajomość dobrych manier ma duży wpływ na to, jak jesteśmy postrzegani przez innych. Jeśli nie mamy doświadczenia i rzadko bywa na wykwintnych kolacjach, to używanie sztućców może budzić obawę o narażenie się na śmieszność. Co pomyślą inni, gdy dostrzegą naszą niewiedzę, który widelec czy nóż, do czego służy. Ponieważ nigdy niesiemy kiedy możemy znaleźć się w sytuacji, w której wiedza ta będzie nam niezbędna, to warto znać podstawowe zasady savoir-vivru dotyczące układania sztućców na stole i posługiwania się nimi.

Używanie sztućców

Zasada jest prosta – zawsze sięgamy po sztućce zewnętrzne, czyli te, które są położone najdalej od talerza. Kelner po skończonym daniu będzie zabierał brudne sztućce i w ten sposób unikniemy gafy. Należy jednak pamiętać, że noża używamy jedynie do krojenia twardych pokarmów np. mięsa. Nie kroimy ziemniaków, warzyw czy makaronu typu spaghetti. Jedząc zupę znaczenie ma łyżka – najlepiej gdy jest dobrze wyprofilowana, jak te, które proponuje Hefra. Zdecydowanie bardziej eleganckie będzie, jeśli nabierzemy zupę z brzegu talerza, gdzie zazwyczaj jest chłodniejsza, niż gdy będziemy na nią dmuchać. I w żadnym wypadku nie siorbiemy!

Dekorowanie stołu

Savoir-vivre dotyczy nie tylko używania sztućców podczas jedzenia, ale również nakrywania stołu. Jeśli przyjdzie nam kiedyś być gospodarzem eleganckiego obiadu warto znać zasady jego przygotowania. Obrus i serwetki powinny zostać dobrane do siebie pod względem koloru. Komplety takie dostępne są m.in. na www.hefra.pl. Białe obrusy są odpowiednie na uroczyste posiłki i ważne święta. Kolor bordowy i granatowy jest bardzo elegancki, a jednocześnie bardziej odporny na plamy. Niemniej jednak obrus musi być czysty i wyprasowany. Powinien zwisać równo z każdej strony stołu, nie mniej niż 20 centymetrów. Serwetki można ustawić na talerzu lub zwinąć w rulon i włożyć w pierścień. Dopełnieniem dekoracji są kwiaty (koniecznie świeże) i świece. Bukiety jednak nie powinny być zbyt wysokie, ponieważ utrudnią wówczas nawiązanie kontaktu przez gości.