Program do zamówień ułatwia pracę

Rynek programów ułatwiających prowadzenie biznesu jest ogromny. Są na nim firmy obsługujące wielkie korporacje i te specjalizujące się w programach dla mniejszych przedsiębiorstw. Programy do prowadzenia księgowości czy spraw pracowniczych to oczywiście podstawa, ale dla wielu biznesmenów taką samą koniecznością są programy do zamówień.

Program do zamówień – niezbędne narzędzie pracy w wielu firmach

Każda firma, która wystawia zamówienia lub je przyjmuje potrzebuje odpowiedniego wsparcia. Tabelka w Excelu nie wystarczy nawet w przypadku bardzo małych firm. Program do obsługi zamówień jest koniecznością, z czego prędzej czy później przedsiębiorca zdaje sobie sprawę. Czego można oczekiwać po takim oprogramowaniu?

Jakie możliwości i funkcje ma dobry program do zamówień?

1. Generowanie zamówień automatycznie i ręcznie w oparciu o zadane parametry. Jakie to parametry? Na przykład stany magazynowe, historia dotychczasowych zamówień, zakres dat czy kwot.
Zamówienia mogą być także tworzone na podstawie potrzeb produkcyjnych (czyli zakup wszystkich surowców potrzebnych do danej produkcji).
2. Obsługa baz danych klientów/kontrahentów/dostawców. Każdy program do zamówień to jednocześnie baza danych, stale zresztą aktualizowana. Jest to bardzo cenne źródło wiedzy o dotychczasowych kontaktach biznesowych, pozwalający na bieżąco weryfikować wzajemne relacje.
3. Dostępność online – to bardzo ważne, gdy chce się zachować mobilność, ale i elastyczność oraz szybkość reakcji na zmieniające się potrzeby własnej firmy albo własnych klientów. Bez tego jest się uzależnionym od dostępu do stacjonarnych komputerów ustawionych w siedzibie firmy.

Na co zwracać uwagę przy kupnie?

Program do zamówień musi być przy tym prosty w obsłudze. Przejrzysty interface to podstawa wygody użytkownika, oszczędność czasu i możliwość szybkiego reagowania. Program powinien być także łatwy w ewentualnej rozbudowie oraz kompatybilny z pozostałym wykorzystywanym oprogramowaniem. Na rynku dostępne są zarówno płatne programy jak i bezpłatne aplikacje. W przypadku tych ostatnich ważne jest sprawdzenie, jakie funkcje oferowane są w podstawowej wersji a jakie mogą być dołożone za dopłatą.