Producenci placów zabaw – budowa placu zabaw nie jest prostym zadaniem

Każdy z pewnością powie, że budowa placu zabaw, to fraszka. Nic bardziej mylnego. Przeczytaj ten artykuł i zobacz, że budowa placu zabaw nie jest prostą sprawą.

Co jest ważne przy budowie placu zabaw?

Przy konstruowaniu tego typu zabawek ważne jest wczucie się w ich użytkowników. Wczuć się w dzieci. Producenci placów zabaw prześcigają się w tworzeniu wymyślnych konstrukcji i oryginalnych rozwiązań. Muszą jednak pamiętać, że na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo dzieci. Pierwsze place zabaw tworzyły same dzieci. Zaciągały na podwórko stare opony lub znalezione deski, z których potem budowały huśtawki lub domki na drzewie. Ktoś przyniósł piasek i tak powstał piaskownica. Ktoś inny przymocował linę na gałęzi drzewa i przyczepiając doń oponę zbudował huśtawkę. Przy pomocy dorosłych powstawały co raz ciekawsze konstrukcje, które udoskonalane przez kolejne pokolenia stawały się rajem wszystkich pociech. Potrzebę tworzenia placów zabaw dostrzegły wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Z resztek materiałów budowlanych powstawały huśtawki, drabinki do wspinaczek, ze żwiru, który pozostał po budowie, stawiano piaskownice. Kto wtedy myślał o osłanianiu piaskownicy przed kotami, albo o nieoheblowanych dekach pełnych zardzewiałych gwoździ.

Plac zabaw musi być nie tylko atrakcyjny, ale też bezpieczny

Jednak kiedyś ktoś wpadł na genialny pomysł, aby plac zabaw nie budować z resztek i śmieci, ale ze specjalnych materiałów, które byłyby bezpieczne dla dzieci. Wiedzą o tym doskonale producenci placów zabaw, którzy muszą spełniać specjalne wymagania. Od tej pory place zabaw przeżywają renesans. Często są to malutkie lunaparki, wesołe miasteczka – kolorowe i spełniające wymagania BHP. Nie dziwi więc fakt, że rodzice, którzy prowadzą dzieci na plac zabaw sami chętnie siadają na huśtawce lub bawią się z dziećmi na zjeżdżalni. Takie place zabaw na pewno pozwalają dzieciom na dużo zabawy, a rodzice, wierząc w bezpieczeństwo konstrukcji mogą zająć się np. ciekawą książką. Może jednak warto zastanowić się, czy przez takie „uprzemysłowienie” konstrukcji placów zabaw nie tracimy czegoś? Może trzeba zrobić dzieciom miejsce na konstruktywną zabawę, pozwolić im działać i kreować własną rzeczywistość? Samo tworzenie własnego placu zabaw może być świetną i rozwojową zabawą dla naszych dzieci.