Plac zabaw i jego rola w rozwoju dziecka

Plac zabaw pełni bardzo ważną rolę w rozwoju każdego dziecka. Stanowi pierwsze miejsce spotkań z rówieśnikami i wprowadza dziecko w świat społecznych relacji. Jak wiadomo dziecko uczy się poprzez zabawę i to właśnie ona jest jego podstawową formą działania. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, jaka jest rola placu zabaw a rozwój dziecka.

Plac zabaw uczy i bawi

Plac zabaw uczy odpowiednich zachowań, kontaktów z innymi, a także rozwiązywania drobnych konfliktów. Plac zabaw, najczęściej położony na świeżym powietrzu zapewnia też każdemu maluchowi odpowiednią dawkę wysiłku fizycznego i ruchu, który jest niezbędny do odpowiedniego rozwoju każdego dziecka. Ułatwia on rodzicom organizację odpowiedniego zajęcia dziecku i jest idealnym miejscem, w którym dziecko może spędzać wolny czas. Plac zabaw najczęściej składa się z różnych urządzeń oraz piaskownicy. Zapewniają one dziecku wysiłek fizyczny, który przekłada się na rozwój motoryczny, doskonalenie zręczności oraz sprawności. Dają też one możliwość wesołej, pełnej wrażeń zabawy w gronie rówieśników.

Plac zabaw w dzisiejszych czasach

Dzisiejsze place zabaw różnią się znacznie od tych projektowanych w latach 80 – tych. Są najczęściej drewniane, kolorowe i atrakcyjne dla dzieci. Place zabaw posiadają atesty, przechodzą okresowe przeglądy i tym samym zapewniają dzieciom pełne bezpieczeństwo. Warto zwrócić uwagę również na regulaminy placów zabaw, które zabraniają na ich obrębie palenia papierosów, spożywania alkoholu oraz wprowadzania zwierząt domowych. Wszystko to przekłada się na dbałość o stan urządzeń na nich umieszczonych. Jest to ważna kwestia gdyż zazwyczaj dzieci bawią się same, a ich opiekunowie pełnią rolę obserwatorów. W czasie zabawy rodzice mogą odpocząć po pracy, spokojnie przeczytać gazetę czy porozmawiać z innymi rodzicami. Dziś każde nowe osiedle ma własny zaprojektowany plac zabaw, na którym spotykają się dzieci z pobliskich bloków. W ten własnie sposób zawiązują się pierwsze relacje i znajomości, które mają szanse przetrwać przez wiele następnych lat. Nie tylko dzieci, ale również dorośli poznają bliżej swoich sąsiadów posiadających dzieci w zbliżonym wieku.