Odnawianie używanego mieszkania – środki powierzchniowo czynne

Zakup własnego mieszkania lub domu to duży wydatek. Nie każdy może pozwolić sobie na kupno lub budowę nowego. Często wybiera się wtedy lokum używane i inwestuje w jego remont. Jest to również dobrowolny wybór w przypadku renowacji mających przynieść korzyści w postaci wynajmowania lub odsprzedaży odnowionego mieszkania.

Od czego warto zacząć remonet?

Samodzielnie przeprowadzany remont warto zacząć od opróżnienia ze starych niepotrzebnych mebli, półek i szaf. Można je będzie wykorzystać ponownie po odnowieniu lub zastąpić nowymi. Następnie warto wyczyścić wszystko dokładnie. Niezbędne będą skuteczne środki powierzchniowo czynne, by poradzić sobie z tłuszczem, kamieniem czy pleśnią. Najprawdopodobniej będzie konieczna wymiana silikonowych wypełnień przy wannie lub prysznicu oraz wyczyszczenie fug między płytkami. Dzięki dokładnemu czyszczeniu może się okazać, że nie będzie konieczności wymiany kuchenki gazowej czy piecyka. Warto też sprawdzić posiadane sprzęty RTV i AGD pod względem energooszczędności i ewentualnie postarać się o zakup nowych. Te pozostawione ze starego mieszkania mogą zyskać drugie życie dzięki dostępnym okleinom plastikowym jak i ze stali nierdzewnej. Kolejnym krokiem będzie gruntowanie, zabezpieczanie przed ewentualną wilgocią i malowanie.

Warto odświeżyć mieszkanie

Pomalować dla odświeżenia można także kaloryfery, jeśli nie ma w planach wymiany ich na nowe. Można też w razie potrzeby wymienić dywan lub odnowić drewnianą podłogę. Przy ograniczonych kosztach trzeba będzie się zadowolić odkurzaczem piorącym do dywanów, który świetnie poradzi sobie również z czyszczeniem tapicerki mebli. Bardziej pracochłonne może być naprawianie starych okien w przypadku, gdy na wymianę ich trzeba będzie poczekać. Również warto na tym etapie pomyśleć o założeniu żaluzji i zamontowaniu karniszy. Żyrandole także mogą wymagać zmiany lub dokładnego czyszczenia.
Wszystkie te operacje, w tym zainwestowanie w środki powierzchniowo czynne, niewątpliwie przyniosą pożądany efekt. Tak odnowione mieszkanie może dużo zyskać na wartości i stać się ponownie przyjemnym miejscem do zamieszkania.