Laserowe usunięcie zaćmy – prosty sposób na zdrowie

Zaćma to choroba, która atakuje oczy. Może się zdarzyć w każdym wieku, jednak prawdopodobieństwo jej wystąpienia znacznie wzrasta wśród osób starszych. Choroba ta powodowana jest przez to, że naturalna soczewka znajdująca się w oku ulega zmętnieniu.

Czy mam zaćmę?

Choroba ta może objawiać się na kilka sposobów, choć we wszystkich przypadkach mianownikiem wspólnym jest stale pogarszający się wzrok. Z dnia na dzień obraz staje się mniej wyraźny, rozmazany lub zamglony. Charakterystyczną cechą świadczącą o rozwoju zaćmy jest to, że na pogarszający się wzrok nie pomagają żadne okulary korekcyjne.
Zaćmę można wykryć dzięki badaniom przeprowadzanym przez okulistę. Takim badaniom powinna się poddać każda osoba, która ukończyła sześćdziesiąty rok życia. W polskim systemie zdrowotnym, aby móc zapisać się do lekarza okulisty należy posiadać odpowiednie skierowanie wystawione przez internistę. Można również umówić się na badania poza Narodowym Funduszem Zdrowia. Do ceny standardowej wizyty u prywatnego okulisty, która wynosi około stu pięćdziesięciu złotych należy również doliczyć koszty badania.

Diagnoza – zaćma

Zaćma, choć jest chorobą uciążliwą, to nie jest to wyrok oznaczający ślepotę w krótkim czasie. Dzięki rozwojowi medycyny okulistycznej usunięcie zaćmy z oka to zabieg laserowy trwający maksymalnie kilkadziesiąt minut. Niestety, w Polsce czas oczekiwania na operację wynosi niekiedy kilka lat, dlatego spora część pacjentów decyduje się na usunięcie zaćmy w prywatnych klinikach.

Przygotowania do zabiegu

Przed wykonaniem tego zabiegu, należy przeprowadzić szereg badań określających ogólny stan zdrowia pacjenta. Konieczna jest między innymi morfologia oraz ogólne badanie moczu. Należy również poprosić internistę o wystawienia zaświadczenia o braku przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Osoby przeziębione, mające katar, kaszel lub opryszczkę nie mogą być poddane zabiegowi. Jeżeli zaćma występuje na obydwu oczach, to zabiegi jej usunięcia można przeprowadzać w niedługich odstępach czasowych. Usunięcie zaćmy to zabieg bezbolesny, którego nie należy się obawiać.