Iniekcje doszklistkowe: w jakich schorzeniach, zalety i działania niepożądane

Czym są iniekcje doszklistkowe i przy jakich schorzeniach stosuje się je? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytnie, to koniecznie przeczytaj ten tekst.

Czym są iniekcje doszklistkowe?

Iniekcje doszklistkowe są to zastrzyki wykonywane do wnętrza gałki ocznej, a właściwie do komory ciała szklistego. Taką drogą podaje się tylko niektóre lekarstwa po to, aby ich penetracja do siatkówki i naczyniówki oka była o wiele lepsza i szybsza niż przy podaniu leków inną drogą. Większość pacjentów reaguje bardzo negatywnie i nerwowo słysząc, że będą mieli podany zastrzyk do oka jednak ta metoda jest nieskomplikowana, szybka i całkowicie bezbolesna. Jej bezbolesność wiąże się z tym, że lek jest podany bardzo cieńką igłą i jest to wykonywane przy znieczuleniu miejscowym.

Zastrzyki do oka – przy jakich schorzeniach są one wykorzystywane?

Iniekcje doszklistkowe są wykonywane przy następujących schorzeniach:
– AMD czyli wysiekowa postać zwyrodnienia plamki związana z wiekiem
– DME czyli cukrzycowy obrzęk plamki
– RVO czyli obrzęk plamki wtórny do niedrożności naczyń żylnych siatkówki
Podając taki lek do oka powodujemy zahamowanie szybko postępującego pogorszenia widzenia u większości pacjentów. U wielu badanych chorych po podaniu lekarstwa nastąpiła znaczna poprawa zdrowia.
Mimo, że lek jest w pełni bezpieczny a kwalifikacja do jego podania następuje po wnikliwym badaniu okulistycznym to tak jak każdy lek niesie ze sobą działania niepożądane. Nawet jeśli zabieg zostanie przeprowadzony prawidłowo to może dojść do wylewu podspójkowego krwi czy wzrostu ciśnienia w gałce ocznej. Większość z tych działań niepożądanych ustępuje samoistnie. Może dojść także do zapalenia gałki ocznej, odwarstwienia siatkówki czy zaćmy jednak takich przypadków odnotowano bardzo niewiele.

Przeciwskazania

Są także osoby które nie mogą przyjmować takich leków, a są to przypadki takie jak osoby uczulone na renimizuab, osoby mające stan zapalny w obrębie oka lub kobiety będące w ciąży.
Zarówno jak przed podaniem leku wykonywane są wnikliwe badania okulistyczne potwierdzające możliwość podania leku lub też wykluczające poddaniu się zabiegowi tak i po zabiegu okulista wnikliwie bada oko by wykluczyć lub potwierdzić udanie się zabiegu. Większość pacjentów dobrze przechodzi podanie takiego leku.