Czytnik kodów kreskowych – towar bez tajemnic

Kod kreskowy to prawdziwa kopalnia informacji. Jednak ich odczytanie nie byłoby możliwe, gdyby nie czytnik kodów kreskowych. Na jakiej zasadzie działa kod kreskowy i jakie numer jest przypisany Polsce? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Kod kreskowy – prawdziwa kopalnia informacji

Kod kreskowy śmiało można określić mianem prawdziwej kopalni informacji. Dzięki temu ciągowi cyfr (ich liczba różni się, lecz mieści się on w przedziale 8-13) skanujący jest w stanie sprawdzić nie tylko z jakiego miejsca pochodzi dany produkt, ale też jaki jest jego termin ważności. Każdy kraj ma przyporządkowany odpowiedni numer, dzięki któremu od razu wiadomo, gdzie został wyprodukowany dany towar. Polskę określa numer 590, jednak należy mieć świadomość, że te 3 cyfry nie oznaczają tego, że produkt został od początku stworzony w naszym kraju. Jeśli dana osoba sprowadzi produkt z Chin i będzie go chciała sprzedawać pod swoją marką, to wtedy też może ona nadać mu prefiks 590. Oznacza to, że kod kreskowy wskazuje tylko miejsce zarejestrowania firmy, która jest dystrybutorem danego towaru.

Czytnik kodów kreskowych – co warto wiedzieć?

Jednak sam kod kreskowy byłby tylko ciągiem cyfr, gdyby nie czytnik kodów kreskowych. Zadaniem tego urządzenia jest zeskanowanie nośnika i przekazanie zawartych w nich informacji osobie, która używa czytnika. Zwykłe przyłożenie i piknięcie czytnika przy kasie powoduje uruchomienie bazy danych, która zawiera mnóstwo wiadomości. Jeśli chodzi o mechanizm czytnika kodów kreskowych, to większość z nich oparta jest o światło skanera, który zawiera w sobie nie tylko emiter ale też fotokomórkę. Najpopularniejsze są czytniki z laserem, choć na rynku można znaleźć też takie, które używają diody LED. Nie są one jednak tak chętnie używane, ponieważ światło lasera umożliwia odczytanie kodu kreskowego ze znacznie dalszej odległości. Obecnie czytnik kodów kreskowych jest używany w wielu punktach obsługi, a współczesnego handlu nie można sobie wyobrazić bez tego urządzenia. Jednak nie tylko sklepy są miejscami, w których wykorzystywany jest czytnik. Coraz częściej spotykany jest w magazynach lub na halach. Nic w tym niezwykłego. W końcu jest to najbardziej skuteczny sposób katalogowania towarów, dzięki któremu praca znacznie skraca się.