Czym jest stomatologiczna protetyka w Gliwicach?

Protetyka to dziedzina, która doczekała się wielu swoich podgrup, jednak przeważnie kojarzona jest ona ze stomatologią. Zajmują się więc nią dentyści – lekarze leczący braki w uzębieniu swoich pacjentów. A na czym jeszcze skupia się stomatologiczna protetyka gliwice i co warto o niej wiedzieć?

Czym zajmuje się protetyka?

Protetyka stomatologiczna, jak już wspomnieliśmy, jest jednym z działów stomatologii. Poświęcono go głównie odtwarzaniu normalnych i prawidłowych warunków zgryzowych. Ulegają one bowiem deformacji i zniekształceniu w momencie, gdy człowiek traci swoje zęby naturalne. Bardzo ważne jest to, by jak najszybciej uzupełnić takie luki, aby móc normalnie przeżuwać pokarmy i spożywać jedzenie. Czasem też protetyka Gliwice zajmuje się uszkodzonymi zębami naturalnymi, jeśli zostały one masywnie zniekształcone. Protetycy stomatologiczni nie tylko radzą sobie z takimi brakami, ale też skupiają się na samej rehabilitacji pacjentów. Kontrolują ich pooperacyjny stan, sprawdzając systematycznie, czy rany goją się w prawidłowy sposób. Ich zadaniem jest też przygotowywanie uzupełnień protetycznych. Dzieli się je na uzupełnienia stałe oraz uzupełnienia ruchome. Pierwsze zostają umieszczone w jamie ustnej trwale, podczas gdy drugie pacjent może zawsze wyciągnąć z buzi. Istnieją też bardziej specjalistyczne uzupełnienia kombinowane (zalicza się do nich m.in. protezy ruchome). Stomatolog sam wybiera, które z nich będą najlepsze dla jego pacjenta, następnie proponując mu optymalne rozwiązania. Dobrze założona proteza stomatologiczna nie jest odczuwalna i nie przeszkadza w życiu, a jedynie je ułatwia i wspomaga.

Warto wzbogacać swoją wiedzę

Warto posiadać pewną wiedzę na temat różnych dziedzin medycyny. Szczególnie stomatologia jest warta zainteresowania, dlatego i jej oddzielny dział, czyli protetyka Gliwice, powinien każdego zaciekawić. Ludzie dbający o siebie, własny wygląd i ogólne zdrowie muszą sięgać po nowoczesne rozwiązania lecznicze. To dzięki nim będą czuć się jeszcze lepiej, wiedząc, że bardzo dobrze zatroszczyli się o swój organizm.