Budżet obywatelski – czy warto głosować?

Co roku pojawia się wiele głosów, że powinno się głosować na budżet obywatelski, że dzięki temu część pieniędzy zostanie na pewno rozdysponowana z pożytkiem. Czy rzeczywiście? Więcej informacji w artykule lub na stronie: http://budzet-obywatelski.pl/.

Budżet obywatelski – co to jest?

Na początek warto powiedzieć, co to takiego ten budżet obywatelski w ogóle jest. Otóż jest to demokratyczny proces dyskusji i decydowania przez obywateli danej społeczności, jak mają zostać rozdysponowane lokalne pieniądze albo ich część. Najczęściej chodzi o budżet miasta i jego obywateli.

Budżet obywatelski w praktyce

Jak najczęściej wygląda taki proces decydowania? Otóż zazwyczaj każdy pełnoprawny obywatel danej społeczności ma prawo zgłoszenia swojej propozycji rozdysponowania budżetu, co nazywane jest zgłoszeniem projektu. Taki projekt jest następnie weryfikowany przez urzędników. Jeśli zostanie określony jako realny do wykonania i przynoszący pożytek publiczny, to zostaje on wraz z innymi projektami, które przeszły weryfikację, poddany głosowaniu.

Budżet obywatelski – zalety i efekty

Na co zatem przekłada się istnienie takiego budżetu obywatelskiego? Przede wszystkim na wzrost zadowolenia obywateli z rządu i dysponowania środkami. Wiadomo bowiem bardzo dokładnie, na co została przeznaczona choć część z nich. Ponadto, jak zostało to wspomniane wcześniej, każdy projekt musi przynieść jakiś pożytek publiczny. W związku z tym, nawet jeśli nie wygra zadanie, na które głosowaliśmy, to i tak mamy tę pewność, że realizacja zwycięskich projektów przyniesie miastu jakąś korzyść.